Bulk ve Beslenme Dönemi

Beslenme ve Bulk Dönemi-min

Fitness yapmaya başlayanların ya da ilgilenenlerin mutlaka duyduğu; bulk maksimum kas seviyesine ulaşmak için geçirilen kilo alma dönemidir. Kilo alma konusu ise gelişi güzel sadece yemek yeme olarak adlandırılmamalıdır. Amaç, bulk sonrası hacim kazanma ve kas kütlesi arttırma olacağından doğru beslenilmesi gerekir. Bulk dönemine girecek olanlar ya da konuyu merak edenler için paylaştığımız yazıda merak ettiklerinizi öğrenebilir ve ip uçları alabilirsiniz.

Bulk döneminde nasıl beslenmek gerekir? Bulk döneminde ne yapılır?

Beslenme ve Bulk

Vücut geliştirme ile uğraşanların amacı hacimsel olarak büyümektir. Bunun olması için de belli bir kas kütlesini oluşturmak gerekir. Tabii ki sadece çalışarak, ağırlık kaldırarak kasların büyümesini beklemek doğru değildir. Buna uygun beslenmek, uyku düzenini ayarlamak, doğru suplament kullanımı gibi farklı ama önemli detaylara dikkat edilmesi gerekir. Bu aşamalardan belki de en önemlisi ise bulk dönemidir. Genel olarak bulk dönemi “dirty bulk” ve “ clean bulk” olmak üzere ikiye ayrılır. Her ikisi de farklı amaçlar ile tercih edilir. Hangisinin kullanılacağı sporcunun tercihi ile alakalıdır.

Bulk, temel olarak kilo alarak kas gelişimini sağlamaktır; 70 kilo bir insan ile 90 kilo bir insanın kas kütlesinin ve hacminin aynı olması zordur. Ayrıca güç konusu da vücut geliştirmede son derece önemlidir. Güç kazanmak ve daha güçlü bir şekilde ağırlık antrenmanı yapmak için belli bir kilo üzerinde olmak gerekir.

Kilo aldıkça devam eden antrenmanlar ile toplam kas kütlesinde artış gözlenir. Kas kütlesinin artmasında alınan kiloların katkısı vardır. Ancak bu dönemde kilo alırken yağ oranı da istemeden de olsa yükselir. Bu nedenle sporcular bulk döneminin ardından ciddi bir definasyon sürecine girerler. Bu dönemin amacı da alınan kilolar ile kazanılan kaslardan en az seviyede kayıp vererek; yağ oranının aşağıya çekilmesidir. Bu sayede kaslar daha belirgin hale gelirken estetik olarak da daha güzel bir görüntü ortaya çıkar.

Tabii ki bunların uygulamasında gösterilecek özen de alınacak verimi belirler. Gelişi güzel programsız şekilde yapılan bulk gereğinden fazla yağ depolanmasına neden olur. Devamında ise definasyon daha zorlu geçer. Definasyon yeteri kadar yapılmadığında ise yağ oranı yüksek kalacağından istenen görüntü tam olarak yakalanamaz.

Clean Bulk ve Dirty Bulk

bulk
bulk

Bulk dönemi iki farklı şekilde yapılır. Clear Bulk ve Dirty Bulk şekilde iki isimle anılır. Adlarından da anlaşılacağı gibi uygulanışları ve verecekleri etki farklıdır. Clean bulk tercih edilmesindeki sebep; daha yavaş ancak sağlıklı şekilde kilo almaktır. Burada temel olan nokta doğal ve sağlıklı gıdalar ile beslenmektir. Yağ oranı, karbonhidrat, protein miktarı gibi detaylar hesaplanarak kilo alma işlemi yapılır. Dirty bulk ise yine adından anlaşılacağı gibi dağınık ve deyim yerinde ise her şeyi yiyerek kilo almak dönemidir. Ancak beslenme kalitesinin düşük olması istenmeyen sonuçların doğmasına da neden olabilir. Ayrıca bulk döneminde alınacak kilolardan elde edilecek kas kütlesinde azalma olabilir.

Gelişi güzel beslenmek sadece kas kazanmak veya spor için değil günlük yaşamda da sıkıntı oluşturur. Tansiyon, kolesterol, şeker yükselmesine bağlı olarak böbrek ve karaciğer hastalıklarına yol açılabilir. Bu nedenle bulk yaparken dikkatli olmak ve sonrasında girilecek definasyon döneminde rahat bir şekilde estetik vücuda ulaşmak için dikkatli beslenmek gerekir.

Bulk ve beslenme ile ilgili ne yenilip içileceği ise kişisel olarak belirlenebilir veya bir uzmandan destek alınabilir. Bu sayede daha keskin sonuçlar elde edilir.   

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

  • Bulk Nasıl Yapılır Öneriler – Aslanadam.com
    6 ay önce

    […] nedir? Sorusuna cevap arıyorsanız “Bulk Nedir” yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Bu yazımızda daha çok spora yeni başlayanlar ve […]

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Bulk ve Beslenme Dönemi