Definasyon Nasıl Yapılır?

Definasyon Nasıl Yapılır-min

Vücut geliştirme sporu içinde duyulan terimlerden biri de definasyondur. Definasyon yapmak, daha kaslı ve estetik bir görünüm elde etmek için gereklidir. Tabii ki bunu yapmak için öncesinde uygulanması gereken, izlenmesi gereken yöntemler de vardır. Ayrıca yanlış define aynı zamanda fazla kas kaybına neden olabilir. Fitness özelinde kas kaybını minimum seviyede tutmak her zaman asıl amaç olduğundan bilinçli ve doğru çalışmalar yapılması gerekir.

Bu işi profesyonel seviyede yapan kişiler için hem bulk hem de definasyon dönemi olması gerektiği gibi ilerler. Alınacak kilo, seçilen gıdalar, ek besinler ve sonrasında yapılacak definasyon en uygun şekilde belirlenir. Ayrıca bu tür sporlarda profesyonel olmuş kişiler tecrübeleri ile kendi kararlarını da doğru şekilde verebilir. Senelerdir fitness yapmak, aynı zamanda vücutlarını tanımalarını sağladığından kendilerine en uygun programları oluşturabilmektedir.

Peki yeni başlayanlar definasyon yaparken nelere dikkat etmeli? Definasyon ne demektir?

Definasyon Ne Demektir?

definasyon
definasyon

Definasyon, bulk döneminden sonra alınan kiloların sağlıklı şekilde verilmesidir. Asıl amaç bulk döneminde artan kas kütlesini korumaktır. Bunun yanında daha güzel ve estetik bir görünüm için bulkta yükselen yağ oranlarının düşürülmesi amaçlanır.

Definasyonda iyi bir diyet yaparak sağlıklı ve güzel bir vücut sahibi olmak mümkün hale gelir. Dikkatli ve bilinci yapıldığında istenilen sonuçlar kısa vadede alınabilir. Fakat dikkat edilmeden ve bilinçsizce yapıldığında ise verilen emekler boşa gidebilir. Bulk döneminin de anlamını düşürecek şekilde kas kaybedilebilir. Ayrıca kazanılan güç de azalır.

Definasyona başlamdan önce ilk olarak bulk dönmeni iyi geçirmek gerekir.  Kilo almak için yenilecek gıdaların kalorisi hakkında mutlaka fikir sahibi olunmalı. Bu sayede günlük ve haftalık alınacak kalori miktarı hesaplanabilir ve sonrası için daha doğru programlar oluşturulabilir.

Bulk içinde yapılan hatalardan biri, yağ oranını tamamen düşürmek için kilo alırken yağ ve kalori alımını sınırlamaktır. Ancak bulkun amacı kas kütlesin büyütmek olduğundan yeteri kadar yağ ve kalori alınmazsa kas gelişimi yavaş ilerler. Güç istenen seviyede olmaz.

Bu dönemleri doğru şekilde geçirdikten sonra sırada doğru bir define dönemi geçirmek vardır. Burada da kazanılan kas kütlesinin yanında yükselen yağ oranı indirilir.

Definasyon Nasıl Yapılır?

Fitness ile ciddi şekilde uğraşanlar definasyon döneminde yağ oranını %10 seviyelerine indirmeye çalışır. Bazı sporcular daha ciddi ve ağır diyetler ile %8-9 seviyesine de inmeyi amaçlar. Bulk dönemine göre daha zordur. Özellikle kazanılan kas ve güç korunması ile birlikte kilo vermek, yağ oranını düşürmek oldkça zordur. Ancak bununla birlikte aylardır verilen emeğin karşılığı da alınır.

Diyet yapılırken işe antrenmandan önce başlamak gerekir. Kilo vermek için antrenman öncesi tamamen yeme içmeyi kesmek doğru değildir. Sonuçta kazanılan kasların korunması için kardiyo yanında ağırlık idmanı da yapılmalıdır ve bunun için de güç gereklidir. İdman öncesi beslenmeyi aksatmadan define dönemi geçirilmelidir.

Definasyon Yaparken Nasıl Beslenmek Gerekir?

Antrenman dışında ise beslenme yine önemlidir. Burada bulk döneminin tersine artık protein ağırlıklı beslenmek ve yağlardan uzak durmak gerekir. Günlük kalori ihtiyacının %40 -%50’si protein ağırlıklı olduğunda daha kısa sürede daha iyi sonuçlar alınır. Tabii ki bu arada alınacak yağ ve karbonhidrat oranları da doğru şekilde ayarlanmalıdır. Gram üzerinden diyet hazırlamak her zaman olumlu sonuç vermeyebilir. Herkesin kilosu birbirinden farklıdır ve herkes için aynı diyet doğru olmayabilir. Bu nedenle gittiğiniz spor salonundan destek alm

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

  • Bulk Nasıl Yapılır Öneriler – Aslanadam.com
    6 ay önce

    […] spor yapan ve bu işe yıllarını vermiş olanlar ne zaman bulk, ne zaman definasyon yapacaklarını kendi belirler. Aslında en önemli zaman, vücudun hazır olduğu hissedildiğinde […]

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Definasyon Nasıl Yapılır?