Dogecoin Kimin?

Dogecoin kimin? Özellikle Elon Musk devreye girdikten sonra kripto para yatırımcıların en fazla sorduğu sorulardan biri. DOGE olarak da bilinen bir kripto para birimi, Elon Musk’ın attığı Tweet sonrasında en popüler değerlerden biri halini aldı. Bu konuda piyasalara Musk’ın müdahale ettiği ve bunun yasa dışı olduğu söylense de bir kez popüler hale gelmesi yetti.

Dogecoin Billy Markus, Jackson Palmer’in geliştiriciliğini yaptığı bir alt coin. Kripto para ile uğraşanlar mutlaka köpek (doge)  simgesini en azından bir kez görmüştür. Logo olan Shiba Inu tercih eden Dogecoin, ilk olarak 6 Aralık 2013 tarihinde piyasaya sürüldü. Zaman içerisinde tercih edilen kripto paralardan biri haline geldi. Elon Musk’ın da “istemeden” daha da popüler hale gelmesi ile birçok mecrada ödeme yöntemi olarak kullanılmaya başladı.

Scrypt şifreleme algoritmasını kullanan Doge, aslında 2013 yılında “şaka parası” Litecoin blokzindirinin çatallamasıdır. Bitcoin ve Ethereum baz alındığında zorluk seviyesi daha düşük olsa da değer koruma amacı ile sınırlı arz politikası uygulanmaktadır.

Dogecoin Ne Kadar?

dogecoin
dogecoin

Üretildiği tarih olan 6 Aralık 2013 ‘ten sonra kısa sürede ciddi bir değer katlaması yaşamıştır. İlk piyasaya çıktığı günden yaklaşık 2 hafta sonra değerini 300 katına çıkartmayı başardı. Bu günden sonra işlemce hacmi günlük milyarlarla telaffuz edilmeye başlandı.

Dogecoin’in belli bir dönem değerini aşırı katlamasında devlet politikaları da etkili oldu. Özellikle ilk patlama yaptığı dönemlerde Çin’in Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerini yasaklaması kripto para dünyasında dengeleri değiştirdi. Ancak devamında gelişen süreçte ciddi bir düşüşe de engel olunamadı. Doge’nin kısa sürede parlamasının ardından yaklaşık 1 yıl içinde önemli çöküş yaşadı. Bunun başlıca nedenlerinden biri madenciliğinin çok kolay yapılabilmesi oldu. Çok az CPU gücü ile üretilebilen Doge, büyük madencilerin kurbanı oldu. Çok sayıda birimin üretilmesi dolayısı ile etkisini kaybetmesine neden oldu. Kısa sürede yaklaşık  yüzde 75 ‘lik değer kaybı yaşadı.

Değerinin düşmesi bir nevi kullanıcıların da bunu ödeme biri olarak kullanmasına yol açtı. Başta Reddit olmak üzere farklı mecralarda ödeme yöntemlerinde tercih edildi. Bu zaman içinde olan ilgiyi arttırdı. Yine başını Reddit üyelerinin çektiği, bu yöntemi kullanan kişilerin saysının artışı ile 2021 yılında değeri 800 kat arttı. Şu an için hala ödeme yöntemi olarak kullanılan alt coinlerden biri.

Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin madenciliği bilgisayarlar ile üretilir. Bilgisayarların işlemci (GPU) ya da ekran kartlarını (GPU) kullanarak elde edilebilir. Başlangıçta çok az işlemci gücü ile çok sayıda üretilebiliyordu. Ancak bu durum coin değerinin düşmesine neden olduğu için zamanla daha kısıtlı hale getirildi.

Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin almak için birçok farklı kripto para borsası bulunuyor. Kripto para borsalarından bir tanesine üye olduktan sonra hesabınıza para yatırmanız gerekiyor. Para yatırma işleminden sonra alt coinlerden Dogecoin bularak satın alma işlemi sağlayabiliyorsunuz.

Kripto para borsalarına üye olmak için 18 yaşını geçmeniz gerekiyor. Kimlik bilgilerinizi doğru şekilde girdikten sonra telefonunuza bir onay SMS’si geliyor. Bu onay mesajında yer alan kodu siteye girdikten sonra hesabınız aktif hale geliyor. Sonrasında sitenin yönlendirmelerini takip ederek para yatırma işlemi yaparak istediğiniz coini satın alabiliyorsunuz. Para yatırma ve sonrasında bozdurma işlemlerinde para çekmek için bir banka hesabınızın da olması gerekiyor. Hesabınızı üyeliğinizi oluştururken tanımladığınızdan para çekme işlemleri doğrudan o hesaba aktarılıyor. İsterseniz farklı bir hesabınızı da ekleyerek oraya çekim yapabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dogecoin Kimin?