En Değerli Kripto Paralar Hangileri?

Kripto paralar geçtiğimiz yıllara damgasını vurdu. Ciddi bir yatırım aracı haline gelmesinin yanında bir ödeme yöntemi olarak kullanılan paralar da var. Yıl sonu gelirken 2022 ‘de de yine aynı popülerliğini koruyacak olan en değerli kripto paralar ise şu şekilde.

En Fazla Yatırım Alan Kripto Paralar

Bitcoin, kripto para piyasasının lideri konumda. En fazla işlem hacmine sahip olması, en değerli birim olması, büyük şirketlerin kripto para yatırımlarının bulunması ile uzun zaman da bu haliyle kalacak gibi duruyor.

Bitcoin

Bitcoin’in çıkışı ise 2008 yılında yaşanan ekonomik krize kadar uzanıyor. Kriz sonrasında Satoshi Nakamato adı ile kişi ya da kişilerce uçtan uca elektronik ödeme sistemine dair bir yazılı metin paylaşıldı. Bitcoin denen bu yöntem, 2009 yılında halka açık hale geldi. Bu işlemlerden sonra Bitcoin’in ilk başarılı kripto para olması ile dev piyasanın ilk adımı da atılmış oldu.

Denetimden yoksun olması, aynı zamanda kısa vadede ciddi bir yükseliş yaşamasını sağladı. Bitcoin Blockchain aramaları için dev maden havuzları oluşturuldu. CPU merkezli üretilebilen Bitcoin ile yapılan işlemler günümüzde de kontrol edilemiyor. Anonim olarak gerçekleştirilen işlemlere 2022 yılı itibarı ile devletlerden tarafından düzenlemeler getirilmesi bekleniyor. Ancak bu haliyle bile hala değerini koruması, enflasyon gibi olumsuz gelişmelerden etkilenmemesi gibi artılar ile önümüzdeki senelerin de popüler ve en değerli kripto bara birimi Bitcoin olması bekleniyor.

Bitcoin BTC:

  • Fiyat (USD)    48.912,4
  • Piyasa Değeri: $927,36B
  • (24S) Hacim $36,56B           
  • Toplam Hacim: 31,01%

Ethereum

Ethereum, Bitcoin’in ardından kripto para piyasasında en değerli ikinci birim konumunda. İlk kez Amerika Bitcoin Konferansında, Vitalik Buterin’in duyurduğu Ethereum, alt coinlerin zirvesinde yer alıyor.

ETH sembolü ile gösterilen Ethereum’un Bitcoin’den farkı üretilmesi ise CPU değil GPU yani ekran kartlarını kullanmasıdır. Bu da üretimi için daha az maliyet anlamına gelmektedir.

Vitalik Buterin’in tanımlaması ile “kripto para yakıtı” olan Ethereum, kullandığı teknoloji ile aynı zamanda diğer alt coinlerin de işlem gördüğü bir yer haline gelmiştir. Butlerin’in açıklamalarından da anlaşılacağı üzere, Ethereum’un amacı Bitcoin ile rekabet ederek piyasa devi haline gelmek değildir. Yakıt tanımı ile ETH, diğer alt coinlerin piyasaya dahil olmasını sağlayan bir sistem olmayı amaçlamaktadır.

Ethereum ETH:

  • Fiyat (USD)    4,060,60
  • Piyasa Değeri: 484,69B
  • (24S) Hacim $28,42B           
  • Toplam Hacim: 24,11%

Günümüzde en fazla yatırım alan ikinci kripto para olan Ethereum, üretim aşamasında Bitcoin’e göre daha fazla kolaylık sağlar. Bitcoin’de bir blok yaklaşık 10 dakikalık bir sürede oluşurken, Ethereum’da bu süre en fazla 30 saniye sürmektedir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

En Değerli Kripto Paralar Hangileri?