Formula 1 Tarihi Gelişimi

Formula 1 özellikle ülkemizde Michael Schumacher ile özdeşleşir hale geldi. Bir dönemin en popüler sporcularından biri olan Schumacher, yarışı bıraktıktan sonra Formula da gözden düşer gibi olsa da Lewis Hamilton ile yeniden yükselişe geçti.

Formula 1 ilk olarak 1920 – 1930 yılları arasında Avrupa Grand Prix Motor Yarış’ı ile ortaya çıktı. Formula, yarışa katılan araçların uyması gereken kuralların çerçevesi anlamı taşır. Formula 1 ise 1946 ‘dan sonra yarışmalara getirilen yeni kuralların bütününe verilen isimdir. Her turnuvanın ya da şampiyonanın yaşadığı sorunları, günümüzün en prestijli motor sporunun da yaşadığını belirtelim. İkinci Dünya Savaşı bitene kadar belli kapsamda yarışlar düzenlese de global düzeye erişim bir türlü sağlanamadı. Bu alanda çalışmalar yapılsa da ilk başarının gelmesi 1950 yılını buldu.

İlk dünya şampiyonası 1950 yılında İngiltere’nin Silverstone pistinde gerçekleşti. Bu yarışı Giuseppe Farina Alfa Romeo birinci tamamladı. Aradan geçen 71 yılda belli dönemlerde önemli rekabetler yaşandı. Motor yarışları denilince akla ilk gelen isim olan Forumla 1, günümüzün en önemli organizasyonlarından haline geldi.

Formula 1 Motor Özellikleri ve Kuralları

Formula 1

Formula 1 araç özellikleri her sene değişmektedir. Hatta sezon içerisinde araçlarını yenileyenler de vardır. Bu bazı kurallar çerçevesinde belli cezalar getirse de uzun soluklu sezonlarda takımlar daha güçlü hale gelmek için bunları göze almaktadır. Son gelen kurallar ile markaların en fazla 8 adet motor kullanabileceği yönünde karar alındı. Buna göre sezon boyunca bir pilot en fazla 8 farklı motorla yarışabilir ancak isterse cezayı göze alarak yeni bir motor kullanabilir.

Formula 1 yeni nesil çalışma sistemine sahip içten yanmalı motorlara sahiptir. 2010’lı yıllara kadar 19000 devir 9000 beygir kapasitesine sahip olan araçlar, sonrasında çıkarılan kurallar ile 18000 devire düşürülürken beygir sayısı da 750 ile sınırlandırıldı. Yine 2011 yılına kadar V tipi 3 lt – 10 silindirli motor kullanılırken, bu tarihten sonra V8 – 2,4 lt 8 silindir motor markalar tarafından kullanılmaktadır. Yakın dönemde 1,6 litre turboşarjlı hibrid güç üniteleri araçlara eklenebileceği konusunda karar çıktı.

Formula motorlarında kullanılan önemli teknolojilerden biri ERS’dir. ERS, egzoz ve frenin neden olduğu ısıyı dönüştüren bir sistemdir. Bu da motor verimliliğini arttırmaktadır.

Formula 1 araçlarında görülen değişimlerden biri de jant boyutlarının küçültülmesi. Asıl amaç lastik maliyetini düşürmek olsa da araç görüntüsünü de daha estetik hale getirmesi önemli bir farka neden oldu.

Formula 1’in önemli değişikliklerinden biri de ön kanatlarda oldu. Değişen kurallar ile en fazla 4 parçanın kullanılmasına izin verildi. Araç gövdesinde ise daha esnek bir yapıya ulaşması için zar kullanılmaya başlandı. Bu zar sayesinde olsa bir kaza durumunda parçaların dağılma ihtimali de en aza indirildi.

Formula’da Halo Sistemi Nedir?

Formula’da yapılan son değişikliklerden en önemlisi belki de Halo sistemi kullanımı oldu. Organizasyonun zorunlu hale getirdiği bu sistem başlangıçta pilotlar tarafından istenmedi. Görüş açısını daraltması, sürüş deneyimini bozması nedeni ile hemen her pilot bu sisteme karşı çıksa da yaşanan bir olay sonrası ne kadar gerekli olduğu anlaşıldı. Halo sistemi yani ikincil silindir, motor sporlarında sürücüyü korumaya yarayan bir sistem. İlk kez 2015 yılında zorunlu hale getirilen Halo sistemi, ilk kez ise 2016 yılında testlere alındı. Belirttiğimiz gibi başlarda karşı çıkılan bir sistem olsa da Max Verstappen ve Hamilton arasında yaşanan kazada Halo’nun Hamilton’un hayatını kurtarması sonucunda itirazların da yersiz olduğu kanaatine pilotlarca varıldı.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Formula 1 Tarihi Gelişimi