Güçlü Saçlar İçin Erkeklere Öneriler

Güçlü saçlar herkesin sahip olmak istediği ancak bazı sebeplerden ötürü şikayetçi olduğu durumlardan biridir. Saçların kuru ve çok kırılgan olması çoğu durumda genetik olarak değerlendirilse de aslında ufak bakım yöntemleri ile güçlü hale getirilebilir. Saç bakımına dikkat etmek, bazı olumsuz alışkanlıkları değiştirmek, bakım ürünlerini doğru kullanmak  gibi basit değişiklikler ile güçlü saçlar kolayca elde edilebilir.

Saç ile ilgili sorun yaşayanlara genelde sorunun genetik olabileceği söylenir. Bazı durumlar için bu geçerli olsa da saç bakımına dikkat edildiğinde hem dökülmenin önüne geçilir hem de zayıf saçlar güçlendirilir.

Saçlarınıza bakım yapmaya başlamadan önce ilk başta saçınıza olumsuz etki eden faktörleri ortadan kaldırmak daha doğru olacaktır. Kullanılan şampuan, saç şekillendiriciler, fön çekerken yapılan hatalar gibi pek çok durum saçların kırılmasına ve güçsüzleşmesine neden olur.

Güçlü Saçlar İçin Bunları Yapmayın

Saçlar doğal haline bırakıldığında, düzenli tıraş olunduğunda fazla hasar görmeden kalabilir. Ancak dış faktörler nedeni ile kırılması ve dökülmesi de oldukça kolaydır. Erkeklerin saçları söz konusu olduğunda kadınlara göre şansız olduğu bir gerçektir. Zamana karşı koyabilmek çoğu zaman mümkün olmasa da bunu geciktirmek için yapılabilecekler vardır. Ayrıca bu süre içinde saçların güçlü ve bakımlı görünmesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle saçlarınıza zarar verecek, kırılmasına ve dökülmesine neden olacak etkenlerden uzak durmanız gerekir.

Saçlara en fazla zarar veren durumlar şu şekilde sıralanabilir:

Yanlış şampuan kullanımı ( Saçlarınızda kepek, aşırı yağlanma, kuruluk varsa başka bir şampuan deneyin.)

 • Ucuz saç şekillendiriciler
 • Çok fazla wax, sprey ya da jöle kullanmak
 • Aşırı sıcak su ile yıkanmak
 • Güneş altında çok fazla kalmak
 • Çok fazla şampuan kullanma
 • Ucuz şampuan tercihi
 • Yanlış tarama
 • Fönü çok yüksek ısıda ve çok yakından tutma
 • Yıkanılan suyun aşırı klor içermesi

Bunlar dışında tiroit sorunları da saç dökülmesine ve kurumasına neden olmaktadır. Bu tür sorunlar için en doğru yol doktorun vereceği tavsiyelere uymaktır. Tiroit sorunları nedeni ile saçlarında sorun olan erkekler için özel şampuanlar ve saç bakım kremleri üretilmektedir. Doktorun tavsiye edeceği bir markayı alarak saçlar güçlü hale getirilebilir.

Bunlar dışında kalan yukarıda listelediğimiz maddeleri değiştirmek ise sizin elinizde. Özellikle küçük yaşlarda bu tür konular fazla dikkat edilmediğinde ileride güçlü saçlar için ekstra işlemlerin yapılması gerekir.

Güçlü Saçlar İçin Erkeklere Tavsiye

güçlü saçlar
güçlü saçlar

Yukarıda belirttiğimiz, saçlarınıza zarar verecek dış etkenleri bıraktığınızda saçınızda belli oranda toparlama olacaktır. Bununla birlikte tıraş olma kaliteniz de saçlarınızın güçlü olmasını ve kırıklardan uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak yapabileceğiniz güçlü saçlar için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Bunlar:

 • Normale göre daha soğuk su ile saçların yıkanması
 • Saç fırçasının değiştirilmesi
 • Saç tararken saçları kopartacak şekilde taramamaların yapılmaması  
 • Duştan sonra yüksek ısıda saçların kurutulması yerine doğal olarak kurumasını beklemek
 • Saç şekillendiricileri en az 24 saatte bir yıkamak, saçtan uzaklaştırmak

Soğuk su ile saçların yıkanması özellikle kuruluk sorunu yaşayanlar için çok faydalı bir uygulamadır. Saçların doğal olarak nemlenmesine yardımcı olur.

Saçların kuru ve güçsüz kalmasının diğer bir nedeni de saç köklerinin yeterince beslenmemesidir. Genelde kan dolaşımı zayıf olan bölgelerde bu tür sorunlar görülür. Saçlarınızda bu tür sorunlar varsa elinizle masaj yapabilirsiniz. Masaj yaparak kan dolaşımını arttırabilir ve saç köklerinizin beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Güçlü Saçlar İçin Erkeklere Öneriler