İş Kıyafeti Seçimi Nasıl Olmalı Tavsiyeler?

İş kıyafeti seçiminde tarzınız ve stiliniz ne olursa olsun şık görünmek ve çalışan işe uygun kombinleri yapabilmek önemlidir. Giyinmek için standart kurallara uymak doğru olmayacağından kıyafet seçmeden kendinizi tanımalı ve size en uygun olan modelleri almalısınız.

Birçok kişi iş kıyafeti seçerken öncelik olarak sadeliği tercih eder. Sade kıyafetler özellikle üst düzey şirketlerde çalışanlar için bir kurtarıcıdır. Dolapta her zaman hazır olarak bekleyen bir gömlek ve bir ceket acil gidilmesi gereken toplantılarda önemli zaman kazandırır. Erkek giyim rehberlerinde genelde iş kıyafeti için lacivert ve siyah tonlar önerilir. Ancak belirttiğimiz gibi standart kurallar ile giyinmek her zaman doğru değildir. Kıyafet, aksesuar, parfüm, beden dili gibi unsurlar kendinizi dışarıya ifade etme biçimidir. Bunu nasıl yapacağınız ise size kalmış. Farklı renk ve tonlarda da sade aynı zamanda şık olmak kolay.

İş Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

iş kıyafeti

İş kıyafeti seçimi yaparken hangi işte çalıştığınız ve ne gibi koşullarda mesai harcadığınız önemlidir. Örnek olarak iş güvenliği gerektiren bir meslek sahibiyseniz buna göre giyinmeniz gerekir. Şık görünmek için riske girmeye gerek yoktur. Yazımızda geçen öneriler beyaz yaka ya da bazı hizmet sektörlerinde çalışan erkekler içindir.

İlk olarak şirkette görev yapan erkekler için yapılacak önerilerden biri vücuda uyacak kıyafetlerin giyilmesidir. Şirketteki pozisyonunuz ne olursa olsun aldığınız ve giydiğiniz her kıyafet üzerinize tam oturmalı. Günlük hayatınızda daha sokak tarzına uygun giyinmeyi seviyor olsanız da iş yerinde bundan ödün vermeniz ve ortama uygun giyinmeniz gerekir.

Kadınlar bu konuda daha avantajlı olsa da erkekler de belli başlı kıyafet modelleri ile tarzını yansıtabilir. Son dönemin popüler renklerinden biri olan bordo, tarz ve stil yansıtmada size yardımcı olabilir.

Serbest Giyim Sektörü İş Kıyafeti Seçimi

Bununla birlikte çalıştığınız yerde takım elbise giymek zorunlu değilse en az 3 çeşit kot pantolon dolabınızda yer almalı. Klasik bir ceket, kot pantolon, spor veya deri ayakkabı ile hem şık görünebilir hem de rahat kıyafetler ile çalışabilirsiniz.

İş kıyafeti seçiminde diğer bir önemli konu ise rahatlık ve konfordur. Giydiğiniz kıyafetler rahat çalışmanızı engelliyorsa orada bir sorun var demektir. Şık görünmek önemlidir ancak giyinecek kıyafetlerin rahat olması, uzun mesailerde oldukça büyük avantaj sağlar. Çalıştığınız yere göre genç erkekler sweat ile kot pantolon kombini de yapabilir.

Pazarlamacılar Nasıl Giyinmeli

İş kıyafeti seçerken meslek gruplarına göre farklı seçimler yapılabileceğini belirtmiştik. Bu meslek gruplarından biri de pazarlamacılar. Pazarlama sektörü giderek büyümekte ve bu alanda çalışan kişi sayısı da artış göstermekte. İş “En iyi jilet budur. Dünyanın bütün meşhurları bununla tıraş oluyor. İngiltere Kralı, rahmetli başkan Kennedy, taçsız kral Pele, Beckenbauer, kaleci Maier, Nadia Comaneci, Brigitte Bardot” seviyesinin ötesine gittiğinden giyim kuşam da pazarlamanın önemli unsuru haline geldi.

Pazarlama bir nevi karşı tarafı ürünü ve hizmeti almaya ikna etmektir. Bunu yapmak için kişisel özellikler ön planda olsa da seçilen kıyafetler de bu sürece olumlu ya da olumsuz etki edebilir. Erkek ya da kadın fark etmeksizin pazarlama sektöründe çalışan kişilerin genelde daha koyu tonlarda giyinmesi önerilir. Fazla açık renkler, iddialı kıyafetler karşı tarafa güven duygusundan çok ciddiyetsiz bir imaj görüntüsü verebilir. Bu her defasında böyle olacak diye bir durum söz konusu olmasa da 2-3 kişinin bile bundan etkilenmemesi adına koyu tonlar ilk giyilecek renkler olmalıdır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İş Kıyafeti Seçimi Nasıl Olmalı Tavsiyeler?