Kas Gelişimi Engelleyen 5 Hata

Kas Gelişimini Engelleyen 5 Hata

Kas gelişimi engelleyen küçük birkaç detay sebebi ile sporu bırakanların sayısı hiç de az değildir. Motivasyonu düşüren unsurlardan biri olan yeteri kadar gelişememenin belli başlı sebepleri vardır. Düzenli ve disiplinli bir çalışma ile birlikte doğru programların uygulanması halinde kasların büyümemesi gibi bir durum olamaz.

Ağırlık Ayarının Yapılamaması

Özellikle yeni başlayanlarda sık görülen hatalardan biridir. Kas gelişiminde aslan payı tabii ki ağırlık antrenmanlarınındır. Başka birçok etken olsa da kasın büyümesini ve güçlenmesini sağlayacak uygulama ağırlık çalışmasıdır.

Başlangıçta kaldırabileceğinizden fazla ağır çalışmak hareketi tam olarak yapamamanıza neden olur. Sakatlanma riski de bu nedenle ortaya çıkar. Hareketlerin nizami yapılamaması, setlerin eksik kalması, düzensiz çalışılması gibi nedenler ile kaslar olması gerekenden daha yavaş gelişir.

Bunun dışında çok fazla hafif ağırlıklarla çalışmak da faydalı değildir. Kasların büyümesi ve en önemlisi de güçlenmek için mutlaka limitlere yakın bir ağırlıkla çalışılmalıdır. Kendinizi sakatlamadan ağır kilolarla ile setlerin tamamını yapmak; yani sağlığı riske atmadan kendinizi zorlamak kas gelişiminde etkilidir. Tersi durumda yarı yarıya zaman kaybetmiş ve yavaş bir şekilde kaslarını geliştirmiş olursunuz.

Beslenme Programı

Beslenme fitness için en önemli unsurlardan biridir. Düzenli ve doğru bir beslenme programı ile doğru antrenman programı uygulandığınızda gelişmemek için hiçbir neden yoktur. Öncelikle beslenme programı hazırlarken sporu hangi amaçla yaptığınızı göz önünde bulundurun. Amacınız yağ yakmak ise ayrı, kilo almak ise ayrı bir program hazırlamalısınız. Yeterince kilonuz yoksa büyük ve gösterişli kasların çıkmasını beklemeyin. Kaslarınızı büyütmek için yeteri kadar kalori ve protein almadan, seviyenizi yukarı çıkarmak mümkün değildir.

Amacınız kilo da vermekse buna göre bir diyet planı ile ağırlık çalışmalısınız. Yağ oranını düşürürken kas kaybını en alt seviyede tutmak için doğru bir beslenme programının hazırlanması şarttır. Tersi durumunda çalışmalarınız hem boşa gider hem de hedeflediğiniz kilolara düşerken istediğiniz görüntüden uzaklaşırsınız.

Rutin Antrenmanlar

kas gelişimi
kas gelişimi

Gelişmenin temelinde kasların zorlanması vardır. Bu nedenle sürekli aynı ağırlıklar ile çalışmak bir süre sonra gelişimi durdurur. Burada izlenebilecek birkaç farklı yol vardır. Set rutinlerinizi değiştirmek bunlardan biridir. Hem direncinizi arttırmak hem de ağır kilolara alışmak için drop set uygulayabilirsiniz. Bu sayede kaslarınıza şok uygulayabilir ve gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun dışında setleriniz içinde ağırlıkların ufak ufak arttırarak da kaslarınızı daha hızlı geliştirebilirsiniz. Bu işlemler hem gelişimi hızlandırır hem de direnç kazanmanızı sağlar.

Set içinde yaptığınız hareketleri de en az 2 haftada bir yenilemeye çalışın. Aynı hareketlerle çalışmanın da kas gelişimine olumsuz etki ettiği bilinmektedir.

Çok Fazla Kardiyo Kas Kaybına Neden Olur

Antrenman programı hazırlarken çok fazla kardiyo eklemek kas kaybına yol açabilir. Özellikle hedefiniz kas büyütmekse orta vadede hazırladığınız programlarda kardiyo çalışmalarını kısıtlı tutmaya özen gösterin.

Bu durum özellikle kilo vermek için yapılan çalışmalarda daha fazla görülür. Yeteri kadar kalori almama bir tarafa bir de fazla kardiyo yapıldığında kasların kaybedilmesi ya da az gelişmesi beklenebilecek bir sonuçtur.

Dinlenmek

Dinlenme de es geçilen ve önem verilmeyen konulardan biridir. Kasların çalışırken yıpranması, sonrasında ise dinlenirken toparlanması ile birlikte kas gelişimi görülür. Liflerin yenilenirken uyku, beslenme gibi konulara dikkat edilmesi gerekir. Böylece kısa sürede kasların onarılması sağlanır. Kaslar dinlenirken büyür ve güçlenir. Günlük uyku saatinin en az 8 saat olması, art arda ağır idmanların yapılmaması kasların gelişimini engellememek adına önemlidir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kas Gelişimi Engelleyen 5 Hata