Kışın Motosiklet Nasıl Kullanılmalı?

Kışın Motosiklet Nasıl Kullanılmalı

Havalar soğumaya başladıkça kış kendini daha fazla hissettirmeye başladı. Önümüzdeki aylarda birçok bölgede kar ve yağmur yağışlarının da başlaması ile motosiklet kullanıcıları çeşitli önlemler almaya şimdiden başladı. Motosikleti günlük hayatında düzenli olarak kullananlar için yapılacak bu hazırlıklar son derece önemli.

Kışın motosiklet kullanmak yaz aylarına göre daha zordur. Bu da kışın daha dikkatli olunması şarttır. Hava ısısı düştükçe yol tutuşu ciddi şekilde azalır. Özellikle ülkemiz coğrafyasında birçok bölgede kışın buzlanma görülür. Buzlanmanın etkisi otomobillere göre motosikletlerde daha fazla hissedilir. Bunlara yoldaki su birikmiş çukurlar, göçükler de eklenebilir. Bu da hem motosiklette hem de giyilen kıyafetlerde ayrı bir hazırlık yapılması gerektiğini gösterir.

Kışlık Motosiklet Kıyafetleri Ne İşe Yarar?

Kışın giyilecek kıyafetler yoksa ilk olarak bunlar temin edilmelidir. Soğuk havalarda daha kalın mont, pantolon ve eldivenler kullanılmalıdır. Motosiklet kullanmak aynı zamanda ciddi bir dikkati de ister. Soğuk havalarda aşırı üşümek bu dikkatin dağılmasına neden olabileceği için mümkün şartlarda en kalın şekilde giyinmek gerekir. Özellikle motosiklet sürme konusunda yeni olan, henüz deneyim kazanmamış sürücüler için dikkat meselesi iki kat dazla önemlidir.

Eldivenler Kaliteli Alınmalı

Soğuk havanın diğer bir dezavantajı da bedensel fonksiyonların çalışması için öncelikli olan bölgelerin olmasıdır. Hayati organların vücut ısısını korumak için mevcut enerjiyi bu bölgelere gönderir. Bu da el, ayak, yüz gibi bölgelerde kanın azalması anlamına gelir. Kanın azalması reflekslerin yavaşlamasına neden olur. Kışın motosiklet kullanmanın bir diğer zorluğu da budur. Üşüdükçe refleksler yavaşlar ve ani tepkiler verilmesi gereken yerde yavaş davranılırsa istenmeyen sonuçlar doğabilir.

Bu noktada eldivenlerin önemi daha da fazla artar. Mutlaka soğuğu geçirmeyen, kalın ve kullanışlı eldivenler tercih edilmelidir. Kışın motosiklet kullanmak için özellikle eldiven konusunda masraftan kaçmamak gerekir. Hem hissiyatı hem de ellerin ısısını koruyacak en kaliteli eldivenler alınmalıdır. Günümüzde üretilen bazı motosikletlerde elcik ısıtma sistemi de kullanılmaktadır. Çünkü motosiklette bütün kontrol ellerdedir ve hissizleşmesi durumunda kaza riski artar.

motosiklet
motosiklet

Eller Kadar Boyun ve Yüz de Önemli

Aynı durum üst bölge için de geçerlidir. Yüz ve kafa bölgesi ısı kaybettiğinde yine konsantrasyon kaybına neden olur. Bu tür ufak detaylar önemsiz gibi görünse de kazaların bir bölümü dikkat dağılmasından, konsantrasyon kaybından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle odağın başka alanlara kaymaması için soğuk havadan etkilenmeyen kıyafetler tercih edilmelidir.

Motosiklet için Mont ve Pantolon Seçimi

Mont ve pantolon seçimleri de kış şartlarına uygun olmalıdır. Her zaman güneşli havada motosiklet kullanmak kış mevsiminde mümkün değildir. Hobi olarak değil de bir ulaşım aracı olarak motosiklet kullanıyorsanız, muhtemelen kar ve yağmur altında da sürüş yapmak durumunda kalacaksınız. Mont ve pantolon seçerken hem rahat olması hem de su geçirmemesi önemlidir. Bunun için üretilen birçok ürünün satışı yapılmaktadır. Kendi zevkinize uygun, rahat hissetmenizi sağlayacak pantolonları kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun dışında ayakkabı ve pantolonlar su birikintisinden geçtiğinizde sıçrayan sudan sizi korur. Yol şartları, hava koşulları gibi nedenler ile bir kaza geçirmemek için bu tür konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kışın motosiklet kullanırken kıyafetler alındıktan sonra sürüş sırasında da dikkatli olmak gerekir. Belirttiğimiz gibi ülkemizde birçok bölgede buzlanma görünmektedir. Hızlı gitmek yerine güvenli bir şekilde sürüş yapmak, ani frenler yapmamak kış aylarında daha önemlidir. Bunun yanında yağışlardan dolayı yol tutuşu azalacağından lastiklerin de buna uygun seçilmesi rahat bir kullanım için geçerlidir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kışın Motosiklet Nasıl Kullanılmalı?