Korona Virüs Kaynaklı 25 Bin Ton Atık, Okyanus ve Denizleri Çok büyük Tehdit Ediyor!

Tüm Araştırmacılar, ağustos sonu itibariyle 194 ülkenin maskeler ve hastane ekipmanlarından ve tüm bu süreçte insanların temassız satın almayı sevmesinden kaynaklanan alışveriş ambalaj atıklarından ötürü, okyanusların kıymetli ölçüde kirlendiğini söyledi. Yapılan araştırmalara nazaran şu an 25 bin tondan daha fazla atık, okyanuslarda geziyor.

PNAS mecmuasında 23 Kasım’da yayınlanacak olan araştırmaya nazaran, 25 bin tonda fazla atık şu an deniz hayvanlarını tehlikeye atmakta. Çin’in Nanjing Üniversitesi’nden ve California Üniversitesi iklim uzmanlarından oluşan bir takım ekip, denize dökülen plastiklerin ve atıkların okyanusta uzun uzaklıklar yol alabiliyor olduğunu ve denizdeki yabanî yaşama büyük ziyan verebileceğini belirtip bu çöplerin 1.7 milyon kilometrekareye yayılmış Büyük Pasifik Çöp Yaması‘na dönüştüğünü söylemekte.

Çöplerin büyük çoğunluğunu N95 yüz maskeleri ve yüz siperleri ve ferdî gözetici ekipmanlarının oluşturduğunu da belirten grup ayrıca plastik atıklarının yüzde 71′ inin Asya ülkelerinden geldiği sonucunda karar kılmışlar. Araştırmacılar, bilhassa gelişmekte olan büyük ülkelerde daha âlâ tıbbi atık idaresinin işlenmesi gerektiği konusunda davette bulunmuş durumdadır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Korona Virüs Kaynaklı 25 Bin Ton Atık, Okyanus ve Denizleri Çok büyük Tehdit Ediyor!