Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Sporun hangi dalı olursa olsun sporcuların eskiye göre daha donanımlı olduğu bir gerçektir. Yetenek, çalışma, istikrar ve hırs başarı için önemli parametrelerdir. Ancak günümüz şartları spor yapmak için daha elverişli olduğundan sporcuların donanımsal ve fiziksel olarak daha gelişmiş olması normaldir. Kullanılan tüm ürünler sporcunun daha fazla verim alabilmesi için üretilmiştir. Koşu ayakkabısı performans arttıracak, spor yapan kişiye katkı sağlayacak ürünlerden biridir. Koşu ayakkabısı tasarım olarak diğer modellere daha farklıdır. Koşarken vücudun daha az yorulmasını ve zorlanmasını sağlar.

Aynı şekilde ayakların da konforunu arttıracağından standart ayakkabılara göre ayakları az yorar. Özellikle düzenli spor yapan kişilerde ayakkabı seçimi bu nedenle önemlidir. Antrenman performansını arttırmada spor ayakkabıların rolü oldukça fazladır.

Piyasada birçok koşu ayakkabısı modeli bulunmaktadır. Spor ayakkabı üreten hemen her markanın ayrıca koşu ayakkabı modelleri de vardır. Peki, bunlar arasından en doğru seçim nasıl yapılır? Koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Koşu Ayakkabısının Özellikleri Nelerdir?

Koşu ayakkabılarının genel özelliği darbe emici olmasıdır. Ayağınız zemine vurduğunda hem vücutta hem de eklemlerinizde bir yük bindirir. Bunun azaltılmasında koşu ayakkabıları önemli şekilde yardımcı olur.

Koşu ayakkabıları ayrıca vücudu dengede tutar. Hareket sırasında ayak ve eklemlerinizi destekleyerek kısa sürede yorulmanızın önüne geçer. Koşu ayakkabılarının diğer bir özelliği de ayakların daha az terlemesini sağlamasıdır. Özellikle kaliteli markaların koşu ayakkabıları sürekli hava akışı ile ayakların nefes almasına yardımcı olur. Bu da terlemeyi engeller.

Koşu ayakkabılarının terlemeyi önlemesi, koku oluşumunu de engeller. Çok sık aynı ayakkabı ile antrenman yapanlar için ayakkabının nefes alabilir olması, ayakkabının daha uzun kullanılmasını sağlar.

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Koşu ayakkabısı almaya karar verdiğinizde nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında fikriniz yoksa ilk başta etrafınızdan fikir edinin. Daha önceden almış olduğunuz koşu ayakkabısından ve markasından memnun olmayabilirsiniz. Bu noktada iyi ve size uygun bir koşu ayakkabısı almak için bazı sorulara cevap vererek sizin için en ideal seçimi yapabilirsiniz.

Koşu ayakkabısı almadan önce ilk olarak ne tür zeminlerde koşacağınızı göz önüne alın. Çim, asfalt, toprak ya da engebeli alanlarda koşu yapacaksanız buna uygun bir model seçmeniz gerekir. Profesyonel anlamda koşu yapanlar için özel üretilen parkurlar koşu ayakkabısı ile benzer özellikler gösterir. Zemin de basınç azaltır. Ayakların ve vücudun daha az yorulmasını sağlar. Bu nedenle koşu parkurunda koşacaksanız önceliği ayak konforuna verebilirsiniz.

İkinci olarak da ayaklarınıza en uygun modeli seçmelisiniz. Ayak yapısı herkes için farklı olacağından standart model önerisi ile her zaman doğru sonuçlar alınmaz. Bu nedenle ayaklarınızın yapısını göz önüne alarak taban seçimi, malzeme seçimi ve numara seçimi yapın. Spor anında ayaklarınızın şişme ihtimalini de her zaman göz önünde tutun.

Koşu Ayakkabısı Markaları ve Modelleri

Ayakkabı türleri markadan markaya göre değişir. Renk renk ve desenli olan modellerin yanında daha sade modeller de rahatlıkla bulunur. Ayakkabı modelleri arasından seçim yaparken belirttiğimiz kriterlere dikkat edip beğendiniz bir tanesini alabilirsiniz.

Ayakkabı modelini belirlerken dayanıklı olmasını isterseniz ter ve darbe karşısında dağılmayacak türleri tercih edin. Deriden yapılan ayakkabılar spor konusunda diğerlerine göre daha avantajlıdır. Terleme yapmayacağından spor ayakkabıların aşınmasını, kokmasını ve deforme olmasını engeller. Bilinen tüm ünlü markalar koşu ayakkabılarının büyük bölümünde deri kullanmaktadır. Yine bu alanda üretim yapan markaların ürettiği dayanıklı suni deriden yapılan koşu ayakkabıları da bulunmaktadır. İyi bir koşu ayakkabısı almak için bu markaların size uygun olan modellerini tercih edebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?