Kripto Para Nedir?

Kripto para son dönemin popüler yatırım aracı haline geldi. İlk olarak 2008 finansal krizi sonrası ortaya çıkan ve Bitcoin ile başlayan kripto dünyası, aradan geçen sürede giderek büyüdü. Neredeyse dünyanın her tarafından ilgi görmeye başladı. Bu da ülkemizin de içinde olduğu, parasını yatırım aracına dönüşmek isteyenlerin kripto parasına girip girmeme konusunda aklında soru işareti oluşmasına neden oldu. Peki, kripto para nedir? Kripto paralar güvenilir mi?

Kripto Para Nedir?

Şu an için dünyada işlem görmüş yaklaşık 9 bin civarında kripto para birimi var. Bunlardan bazıları yatırımcılarına ciddi kazançlar getirirken, bazıları ise önemli sayılabilecek kayıplara sebep oldu. Piyasası çok bilmeden, yeteri kadar araştırma yapmadan gelişigüzel yapılan yatırımlar belli bir riski de beraberinde getiriyor.

İlk olarak 2008 yılında yayımlanan bir makale ile kripto para macerası başladı. 2009 yılında satışı yapılan ilk kripto para Bitcoin oldu. Ardından 2015’te Etherium ile birlikte piyasanın en büyük ikinci birimi de satışa çıkmış oldu.

Kripto parayı kısaca tanımlayacak olursak; herkesin katılabileceği, herkesin bir şekilde işin içine dahil olabileceği yeni nesil finansal sistem diyebiliriz. Bu alanda yatırımcıların en fazla takıldığı ve çekindiği konu ise bu değerlerin bir şekilde somutlaştırılamaması. Fiziki olarak ele alınmayan bir paranın ne kadar güvenilir olduğu önemli bir soru işareti halini aldı.

Kripto Yatırımlar Güvenilir mi?

Yazımızda da belirttiğimiz üzere şu ana kadar 9 bin kripto para aktif olarak kullanılıyor. Çeşitliliğin bu kadar fazla olduğu bir mecrada dikkatli olunmalıdır. Tüm kripto paraların güvenilir olduğunu söylemek ya da hepsinin kazanç getireceğini iddia etmek doğru olmaz. Ayrıca sistemin işlemesi için birilerinin kazanırken birilerinin de kaybetmesi gerekir. Bu nedenle yatırım yapılacak kripto paranın iyi araştırılması gerekir. Konu hakkında temel bilgiler edinmeden yatırım yapmak, çoğunlukla zarar etmeye neden olur.

Bu tür konulara dikkat edildiğinde kripto paralar önemli bir yatırım aracı haline gelir. 2021 yılı sonuna geldiğimizde kripto paraların işlem hacminin 2,1 milyar doları geçtiği düşünüldüğünde, sağlıklı adımlar ile bu pastadan pay almak mümkün hale gelebilir.

Dünya genelinde bu kadar hacimli şekilde işlem görmesi güven açısından önemli bir parametre olarak kabul edilmesi yanlış sayılmaz. Ancak belirttiğimiz gibi her kripto paranın kazanç getirmesi mümkün olmayacağından hangisine yatırım yapılacağı dikkatlice incelenmelidir.

Sanal Cüzdanlar

Hangi kripto para birimine yatırım yapılacağı kadar hangi borsa kullanılacak o da diğer bir önemlidir. Bilinen ve dünyada kullanılan kripto para borsaları ilk tercih edilmesi gereken alanlar olmalıdır. Borsa seçimi yaparken sistemin ne kadar güvenlikli olduğunun da incelenmesi gerekir. Özellikle hesaplara erişim konusunda farklı güvenlik adımları sunabilen borsalar, diğerlerine göre daha avantajlıdır.

Kripto paralar ile işlem yapabilmek için bir sanal cüzdana sahip olmalısınız. Sanal cüzdanlar ile birlikte kullandığınız borsada yer alan kripto paralardan istediğinizi alıp satabilirsiniz.

2021 yılında dünyada kullanılan yaklaşık 70 milyon adet kripto para işlemi yapılan sanal cüzdan var. Türkiye’de ise bu rakam 3 milyon civarında. Ancak bu rakamlar tekil kullanıcı sayısını tam olarak göstermiyor. Danışmanalar ya da bir şekilde bu alanda faaliyet gösterenler bir kişinin tek bir cüzdan ile değil birkaç cüzdan ile işlem yapılmasını tavsiye ediyor. Bu nedenle kaç kişinin cüzdan sahibi olduğu net şekilde belirlenemiyor.

Oldukça geniş bir alan olan kripto para alanında “şu coin iyi yükseliyor hemen birikimi yatırayım da kazanayım” düşüncesi yanlıştır. Bu yatırımların belli bir bilgi düzeyinden sonra ya da uzmanlar ile yapılması gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kripto Para Nedir?