Motosiklet Arızaları

Motosiklet Arızaları

Motosiklet arızaları farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Motosikletin farklı bölümlerinde kullanıma bağlı ya da yedek parçaların eskimesi nedeni ile sorunlar görülür. Bunların bazıları ufak işlemler ile düzeltilebilir. Bazıları ise profesyonel kişiler tarafından tamir edilmelidir.

Belli başlı görülen arızalar:

  • Marş motorunun çalışmaması,
  • Marşın basması ancak motorun çalışmaması
  • Zorlanarak çalışma
  • Farklı sesleri çıkması
  • Çok fazla titremesi
  • Yakıtı fazla harcaması
  • Frenlerin eskisi gibi tutmaması

Marş Motorunun Çalışmaması

Marş motoru çalışmıyorsa kontakta sorun olabilir. Anahtarın açık pozisyonda olduğunun emin olunmalıdır. Kontak açıksa akü boşalmışsa yine marş motoru çalışmaz. Bu durumda akünün doldurulması ya da yenilenmesi gerekir. Akü kullanım süresi çok fazla geçtiyse yenilenmesi daha doğru olacaktır. Özellikle çok sık akü sorunu yaşıyorsanız yenilemenizde ekonomik olarak da fayda vardır. Fakat anlık olarak motosikleti çalıştırmaya ihtiyacınız varsa ve aküyü takviye edecekseniz bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle her iki akünün de aynı kapasitede olması lazım. Diğer bir dikkat edilecek nokta ise aküleri takviyede ederken motosikletlerin birbirine temas etmesidir. Birbirine temas eden motosikletler akü takviyesi sırasında elektrik yüklenir. Bu hem motosiklet için hem de sizin için risk doğurur.

Akü doldururken ilk başta motosiklet çalışmayabilir. Burada zorlayarak motosikleti çalıştırmak yerine birkaç dakika beklemek daha doğru olacaktır. Beklenen bu süre içinde aküye elektrik gidecektir. Akü elektrik almaya başladığı anda motosikleti çalıştırabilirsiniz.

Aküyü doldurduktan sonra motosikleti çalıştırın. Bu şekilde bir süre açık vaziyette bekletin. Hatta 2 bin devirde çalıştırmanız daha faydalı olacaktır. Bunları yaparken akü bağlantılarını da koparmayın. Motosiklet çalışmaya devam ederken bağlantılar aynı şekilde yerinde kalsın. Sonrasında bağlantıları dikkatlice çözün. Uygun olan bağlantı ayırma yöntemi hem otomobillerde hem de motosikletlerde aynıdır. Genelde dikkat edilmese de hem iki aküye zarar vermemek hem de motosikletleri korumak için ilk başka – (negatif) sonrasında ise + (pozitif) uçların bağlantısı kesilmelidir.

Motosiklet Arızaları Akü Sorunu

Akünüz çok sık tükeniyorsa sürekli takviye etmek yerine yeni bir tane almak daha doğru olabilir. Akülerin de bir ömrü vardır ve tamamlandığında yenilenmesi gerekir. Ayrıca akü çok çabuk bitiyorsa ve devamlı olarak bu sorunu yaşıyorsanız kullanım şeklinizi de düşünmeniz gerekir. Aküyü bitiren en önemli nedenlerden biri elektrik harcayan parçaların açık unutulmasıdır. Çok fazla etkisi olmasa da ışıkların açık kalması gibi aküden yiyen parçalar, devamlılık halinde olması gerekenden daha kısa sürede aküyü boşaltır.

 Bunlar dışında marş düğmesinde de arıza olabilir. Bunun çözümü için profesyonel servislerden destek almanız gerekir. Motosiklet arızaları içinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de motorun çalışmamasıdır. Akü dışında ateşlemede veya kompresyonda çıkan arızalar da motoru çalıştırmaz. Bu durumda sorunun nereden kaynaklandığı başlangıçta anlaşılmayabilir. Bunun için motosiklet tamirinden ve sistemlerinden anlayan servislere başvurmanız gerekebilir. Ancak sorunu kendiniz de anlamak istiyorsanız bazı kontroller yapabilirsiniz. Bu kontroller yüksek oranda doğru sonuçlar verir.

Marşa bastığınızda zorlanma oluyor mu öncelikle bunu kontrol edin. Tabii ki motosikleti ilk aldığınız gündeki gibi dönmesi beklenemese de aradaki fark önemlidir. Eğer çok fazla zorlama oluyorsa aküde ya da marş motorun arıza olabilir. Bunların çözümü de yine servisler tarafından yapılır. Diğer bir nokta ise farkların kontrol edilmesidir. Motosiklet arızalı akü kaynaklı ise farlar eskiye göre daha zayıf yanar. Özellikle karanlık havalarda sürüş yaparken görme açınız eskisi gibi değilse akü zayıflamış olabilir. Tamamen tükenmeden takviye edebilir ya da yenisini alabilirsiniz. Her sürücü farların eskisi gibi yanıp yanmadığını anlamayabilir. Aradaki fark birden oluşmayacağı için zamanla kademe kademe sönükleşen farlar fark edilmeyebilir. Bu durumda benzer modelde bir motosiklet bulunarak far karşılaştırması yapılabilir.

Far Kontrolü ile Akünün Doluluğunu Test Etme

Motosiklet Arızaları
Motosiklet Arızaları

Motosiklet arızaları anlamada far ile yapılacak testlerden ve incelemelerden biri de marşa basma anında farların sönükleşmesidir. Bu da yine akünün yavaş yavaş boşaldığını gösterir. Diğer bir sorun ise şasi topraklama kablolarında olabilir. İleride daha büyük sorun yaşamamak için serviste kontrol ettirilmelidir.

Motosiklet sürüşünde kalite azalıyorsa bu da önemli bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Motosikleti en iyi sürücüleri bilir ve ortaya çıkan performans kayıplarını en iyi kendi motosikletini kullananlar bilir. En önemli fark ise yokuş çıkarken veya keskin virajları dönerken hissedilir. Motosiklet eskisi gibi gitmiyorsa yakıt filtreleri tıkanmış olabilir. Ayrıca yakıt enjektörlerinde ve pompasında da arıza çıkması halinde de yine sürüş kalitesi aşağı düşer. Bunlarla birlikte motosiklette yeteri kadar yakıt var mı ona bakılmalıdır. Özellikle yokuş çıkarken performans kaybı oluyorsa yeterli yakıt olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Az yakıt ile yokuş çıkıldığında yakıt pompası yakıtı pompalamada zorlanabilir. Bu da performansı düşürür.

Arızalar Konusunda Profesyonel Destek Alınmalı

Motosiklet arızaları akü kaynaklı olduğunda genelde bu tür sorunlar görülür. Akü zayıflandığında ya da bittiğinde profesyonel yardım almadan da kendiniz değiştirebilirsiniz. Değiştirme işlemi dışında yine kablonuz varsa ya da bulabiliyorsanız akü takviyesi de yapabilirsiniz. Ancak diğer arızalarda profesyonel kişilerden tamir konusunda yardım almak daha doğrudur. Özellikle arızalı şekilde motosikletleri kullanmak, var olan arızanın büyümesine neden olur. Bu sürede hem motosiklet tam performansı ile kullanılmaz hem de büyüyen arızalar daha maliyetli şekilde onarılır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Motosiklet Arızaları