Motosiklet Bakımı

Motosiklet Bakımı

Motosiklet bakımı hem uzun ömür hem de yüksek performans ile sürüş yapabilmek için gereklidir. En küçük elektrikli ev eşyaları bile belli aralıklar ile temizlenmelidir. Bozulmadan çalışması için bakımları aksatılmamalıdır. Birkaç yıl içinde temizlenmeyen basit elektronik eşyalar bile artık çalışmamaya başlar. Çalışsa bile eski verimliliğinden çok uzaktadır. Ev eşyalarında bile durum böyleyken motosiklet bakımı da aksatılmadan yapılmalıdır. Daha komplike ve elektronik ağırlıklı olması nedeni ile yapılmayan bakımlar ev eşyalarına göre daha masraflı arızalara neden olur.

Motosiklet bakımlarını herkes tek başına da yapabilir. Özellikle yıl içinde belli günlerde gerekli noktaların temizlenmesi, filtrelerin kontrolü, yağ kontrolü, akünün doluluğunun test edilmesi uzman olmadan da yapılır. Bunlar dışında motosikletin önemli parçalarında bir sorun var mı yok mu diye anlamak için uzmanların da periyodik kontrolleri yapması önemlidir. Bu tür bakımlar hem sürüş keyfinizi arttıracak hem de motosikletin daha uzun süre daha yüksek performans ile çalışmasını sağlayacaktır.

Motosiklet Bakımı Nasıl Yapılır?

Motosiklet Bakımı
Motosiklet Bakımı

Motosiklet içindeki farklı parçaların temizliği ve kontrolü konunun uzmanı değilseniz bile sizi zorlamaz. Basit testler ile sorun var mı yok mu anlayabilirsiniz. Bunlardan ilki akü kontrolüdür. Akünün zayıflaması durumunda motosiklette bazı sorunlar ortaya çıkar. Marş motorunun çalışmaması bunlardan biridir. Marş motorunun çalışmaması ya da zorlanarak çalışması durumunda ilk bakılması gereken yerlerden biri aküdür. Akünün boş olması ya da zayıflaması durumunda takviye edilmesi gerekir. Akü hakkında daha fazla bilgi almak için BURADAN yazımızı okuyabilirsiniz.

Akü dışında fren bakımı da son derece önemledir. Özellikle sürücünün sağlığının riske girmemsin herhangi bir kasaya neden olmaması için frenlerin doğru şekilde çalışıyor olması gerekir. Fren problemlerinde en sık karşılaşılan sorun balataların aşınmasıdır. Kullanıma bağlı olarak görülen bu sorun fren hidroliğinin aşınmasına neden olur. Balatanın aşınması genelde geçen zaman ile birlikte kullanım şekliyle de ahlaklıdır. Çok fazla frene basan, ani fren yapan kişilerin motosikletlerinde balatalar daha hızlı aşınır. Bununla birlikte günlük olarak motosiklet kullanıyorsanız yine balataları kontrol ettirmeniz gerekir. Şehir içinde çok fazla dur kalk yaparak gidildiğinden fren balataları yine aşınamaya başlar.

Fren Hidroliğinin Boşalması

Fren hidroliğini azaltan etkenlerden biri de su ile fazla temas etmesidir. Özellikle yağmur altında motosikleti bırakırsanız tahliye kanalı su alır. Bunun neden olacağı primle ise fren pedallarının yumuşamasına neden olmasıdır. Bu nedenle yağmurlu günlerde motosikleti dışarda bırakmamak gerekir. Hidrolik azaldığında konu ile ilgili bilginiz varsa kendiniz de doldurabilirsiniz. Ancak daha önceden böyle bir işlem yapmadıysanız uzmanlar tarafından doldurulmasını sağlamanız daha doğru olacaktır.

Hava filtreleri de bakımlar aksatıldığında tıkanır. Hava filtrelerinin tıkanması durumunda motosikletler daha fazla yakıt tüketimi yapar. Özellikle günümüzde şehirlerin havasının ne kadar tozlu ver kirli olduğu düşünülürse en azından 4000 km’de bir hava filtrelerin temizlenmesi önerilir. Bu sayede hem motosiklet performansı artar hem de yakıt tasarrufu sağlanır. Yakıt konusunda şikayetçiyseniz bunun temel nedenlerinden biri budur. Diğer ise kullanım şeklidir. Şehir içinde yolculuk yapanlar için yakıt harcaması daha fazla olur. Fren ve gaz çok sık kullanıldığından normale göre daha fazla yakıt harcanır. Bunun dışında yüksek devirde kullanma da yine yakıtın fazla harcanmasına neden olur.

Motosiklet Bakımında Temizlikler Aksatılmamalı

Kendi başınıza yapacağınız motosiklet bakımlarından biri de elektrik aksamlarını temizlemektir. Bu aksamlar kullanım süresine göre değişse de sürekli tozlanma yapar. Bu tozlar biriktiğinde arızalara neden olur. Özellikle bunun için üretilen bazı ürünleri kullanarak elektrik aksamlarını daha korunaklı hale getirebilirsiniz.

Arızalanan parçaların değiştirilmesi de motosiklet bakımı içinde gösterilebilir. Motosiklet arızaları zaman zaman ortaya çıkar. Bunun nedeni parçaların hasar görmesi ya da bozulması ise değiştirilmesi ile sorun çözülmüş olur. Ancak değiştirilen parçaların kalitesi, motosikletin performansını etkiler. Bu nedenle parça değişikliklerinde orijinal parçalar kullanmaya özen gösterin.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Motosiklet Bakımı