Motosiklet Güvenlik Tavsiyeleri

Motosiklet Güvenlik Tavsiyeleri

Motosiklet kullanmak dünyanın her yerinde zordur. Güvelik önlemleri yeteri kadar alınmadığında bir kaza anında her zaman zarar görme riski fazladır. Arabalara göre daha riskli olan motosikletler, keyfi ve ulaşım konusundaki avantajlarının yanında gerekli güvenlik önlemleri alınmadığın geri dönüşü olmayan problemlere neden olabilir. Motosiklet güvenlik tavsiyeleri bu nedenle önemlidir. Çevrenizde motosiklet kullanmada deneyimli kişiler varsa onlardan edineceğiniz bilgiler ve yapacağınız araştırmalar ile riski en aza indirebilirsiniz.

Motosiklet kullanımında deneyim önemlidir. Kendi tecrübenizi kazanana kadar daha önceden o yollardan geçmiş olan kişilerin tavsiyelerine kulak vermeniz çok faydalı olacaktır. Ayrıca onları gözlemlemek, onlarla birlikte bir seyahate çıkmak da bilgi ve tecrübe kazanma açsından yararlı olacaktır.

Motosiklet Güvenlik Önlemleri

Öncelikle motosiklet kullanmaya yeni başlayacaklar için öneri yazımızı BURADAN okuyabilirsiniz. Burada edindiğiniz bilgileri uygulayarak daha güvenli şekilde yolculuk edebilirsiniz.

Motosiklet güvenlik tedbirleri içinde en fazla dikkat edilmesi gereken nokta tabii ki ekipmanlardır. Bu alanda motorcu kıyafetlerindeki ilginç ve yaratıcı tasarımlar olsa da bunların asıl amacı görüntü değil, korumadır.

Bunlardan en önemlisi kasktır. Kısa mesafe gidildiğinde dahi mutlaka kask takılmalıdır. Mesafenin kısa olması güvenliğin ihmal edilmesi anlamına gelmez. Mesafe ne kadar az sürerse sürsün kaza anı saniyeler içinde gerçekleşir. Bu nedenle kask mutlaka kullanılmalıdır.

motosiklet
motosiklet

Diğer bir konu ise mont ve pantolondur. Belirttiğimiz gibi farklı renk ve tasarımda yüzlerce çeşit mont ve pantolon bulunabilir. Estetik de önemli bir konudur ancak asıl amacı koruma olan bu kıyafetler, ilk başta dayanıklı olmalıdır. Sıradan veya kalitesiz mont – pantolon ufak bir sürtünmede bile yırtılıp zarar görmenize neden olabilir. Aynı şekilde hızlı bir şekilde giderken pantolon asfalta sürttüğünde yine ciddi zararlar görebilirsiniz. Bu nedenle pantolon seçerken renginden ve tasarımından önce ne kadar güven sağladığı ile ilgilenin. Bu aşrtı yerine getirdikten sonra kendinize göre renk ve model seçimi yapabilirsiniz.  

Sürüş Dersi

Motosiklet kullananların büyük bir bölümü hobi olarak başlasa da sonrasında motosikleti hayatının her alanına alır. Bazı kişiler ise küçük yaşlardan itibaren motorun üzerinde olduğundan kullanım şekillerine, tekniklerine daha aşinadır.

Her iki durumda da mahalle arasında motora binmek ile trafiğe çıkmak arasında fark vardır. Bu nedenle mutlaka öncesinde bir sürüş eğitimi alınmalıdır. Bunun için özellikle kurslara gitmeye de gerek yoktur. Çevrenizde olan bir motosiklet binicisinden de tecrübeli ise önemli bilgiler alabilirsiniz.

Hava Şartlarına Dikkat Edilmeli

Motosiklet kullanmak yağmurlu havalarda daha zordur. Bu yeni başlayanlar için daha zor olsa da deneyimli kişilerde yağışlı havalardan etkilenir. Yolların kayganlaşması, görüşün daralması, havanın soğuklu gibi faktörler sürüşü etkiler. Özellikle kışın yakalanılan yağmurlarda soğuk havanın etkisi daha fazladır. Dikkati ve konsantrasyonu önemli ölçüde dağıtır. Bu nedenle alçağınız mont, pantolon, ayakkabı ve en önemlisi eldivenlerin soğuktan koruyacak kalitede oldukların emin olun. Yağışlı havalarda ve gizli buzlanma riskinin görüleceği yollarda hız yapmamaya her zaman dikkatli olmaya özen gösterin.

Kendinize Uygun Motor Seçimi

En iyi motor en iyi kullanılan motordur. Henüz yeni bir sürücüyseniz başlangıç için hem öğrenmenizi sağlayacak hem de işinizi kolaylaştıracak modelleri tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda motosiklet özellikleri de size uygun olmalıdır. Vücut ağırlığınız, gidilecek mesafe, yolların durumu, sürekli gidilecek yolların engebesi gibi faktörler motor seçiminde göz önünde tutulmalıdır.

Bu tür detaylara dikkat edilerek motosiklet güvenlik açısından daha iyi hale getirilebilir. Sağlık ve konforlu bir sürüş için tüm bunlar altın değerindedir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Motosiklet Güvenlik Tavsiyeleri