Öne Çıkan Formula 1 Markaları

Formula 1 bir sezonu daha tamamladı. Uzun süren zorlu sezonun kazananı Max Verstappen oldu. Lewis Hamilton’un serisine son veren Verstappen’in başarısında kendisi kadar RedBull takımının da etkisi var. Özellikle son dönemin en başarılı pit stop ekibi olan RedBull, marka olarak da Formula 1 ‘de öne çıkıyor.

Şu ana kadar Formula’da yarışmış ve yarışmaya devam eden markaları yazımızda bulabilirsiniz.

Formula 1 Markaları

Ferrari

Otomobil denilince akla ilk gelen markalardan biri tabii ki Ferrari. İtalyan markası, otomotiv sektöründe olduğu kadar pistlerde de iddialı. En ünlü pilotlar ile önemli başarılar kazanan Ferrari, her ne kadar dev bir marka olsa da Formula hayatına sancılı başladı.

Enzo Ferrari’nin 16 Kasım 1929 ’da kurduğu Scuderia Ferrari; Alfa Romeo’nun yarış takımıydı. Scuderia Ferrari aslında bu ekibe dahil olmak zorunda bırakıldı. Asıl amacı kendi adı ile pistlerde boy göstermekti. Ancak ilk girişimlerinden pek de istediği alamadı. Hatta bu isteğinde diretince 1939 yılında uzaklaştırılma kararı aldı. Ayrıca 4 sezon boyunca herhangi bir motor sporunda kendi adıyla bulunması da yasaklandı.

Alberto Massimino ‘nun 1939 yılında tasarladığı Tipo 815 adlı 1.5 litrelik sekiz silindirli araç Ferrari’nin pistlere ilk çıktığı araç olarak gösterilebilir. Bu yıllarda henüz motor sporları evrensel boyutlara ulaşmadığından bütün başarılar ve yarışlar yerel kaldı. Dünya’ya açılmakta zorlanan motor yarışı, araya 2. Dünya Savaşı’nın girmesi ile iyice kapalı hale geldi. Ancak 1950 yılına gelindiğinde ilk dünya şampiyonası düzenlenebildi. Formula asıl bu tarihten itibaren bugün olduğu şekli ile organize edilmeye başladı. Geçen bu süreçte Enzo Ferrari, eski ekibinden de isimleri kendi bünyesine katarak Scuderia Ferrari adı ile 1950 yılındaki ilk Formula Dünya Şampiyonası’nda yarıştı.

Günümüze geldiğinde 1000 ‘den fazla yarışa çıkma başarısı gösteren Scuderia Ferrari, bu süreçte 15’i Sürücüler; 16’sı Takımlar Şampiyonluğu olmak üzere toplamda 31 kez zirvede yer aldı. Markanın son şampiyonluğunun üzerinden ise uzun bir süre geçti. Massa-Raikkonen ile son takım şampiyonluğunu 2008 ‘de elde eden Scuderia Ferrari’nin son Sürücler Şampiyonluğu ise bir yıl öncesinden Raikkonen ‘e ait. Ferrari son sezon olan 2021 ‘de 323 puan ile takımlar klasmanında Mercedes ve RedBull’un ardından 3. Sırada kendisine yer buldu.

Mercedes Benz

Formula 1 markaları içinde şüphesiz son yılların en başarılı takımı. Özellikle turbo hibrit ‘in yarış hayatına girmesi ile birlikte rakipleri ile farkı giderek açtı. Hatta üst üste gelen başarılar nedeni ile Mercedes pilotlarının, araçları sayesinde kazandığı da konuşulmaya başlandı. Özellikle Hamilton’un ekibinden bir kişinin deneme sürüşünde dereceye yakın bir performans göstermesi, “Mercedes ile herkes şampiyon olur” söyleminin güçlenmesine neden oldu.

Son sezonu Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas ile yarışan Mercedes, 613 puanlar ile Takımlar Şampiyonu olmayı başardı. Mercedes’in hemen arkasında ise 585 puan ile RedBull yer aldı. Uzun bir süre Formula’dan uzak kalan Mercedes geri dönüşünü 2010 yılında yaptı. Asıl yükselişi ise belirttiğimiz gibi turbo hibritin yarışlara dahil olması ile başladı. McLaren-Mercedes de sayılırsa 8 takımlar şampiyonluğu yer alan Mercedes’in 2014 yılına kadar 6 Sürücü Şampiyonluğu bulunuyor. Ancak 2014’ten sonra çıktığı 7 sezonda 7 marka, Hamilton ile de 6 kez Sürücüler Şampiyonu oldu. Son sezonun son yarışının son kulvarında ise şampiyonluğu sürücülerde Hamilton, zirveyi Max Verstappen’e kaptırdı.

RedBull

Formula 1 piyasasına geç giren ancak başarıyı kısa sürede yakalayan markalardan biri olan RedBull, şu an için hem sürücülerde hem de markalarda Mercedes’in arkasında en güçlü ikinci marka konumunda. 2010 Sürücüler Şampiyonası lideri Sebastian Vettel ile Formula’ya imzasını atmaya başlayan Avusturyalı marka, 2019 yılına kadar Renault motoru kullandı. Bu süreç içinde çok kötü performansları olmadı. Zirveye çıkamasa da önemli pilotlar ile adını hep üst sıralarda duyurdu. Ancak 2018 yılında pistlerde fazlası ile motorda problem çıkması RedBull’u yeni arayışlara yönlendirdi. Sonucunda ise Japon markası Honda ile anlaşma imzalayarak motorlarını buradan tedarik etti.

2004 yılında kendi markası ile pistlere çıkan RedBull, yarışmaya dahil olmasının üzerinden 24 ay geçmeden podyuma çıkmayı başardı. İlk büyük yükseliş ise 2009 yılında 6 kez podyumun zirvesine çıktığı yarışlar ile geldi.

2006 yılında Ferrari ile anlaşan RedBull, motorlarını kullandığı İtalyan devi ile istediği sonuçlardan uzak, hatta oldukça kötü bir performans gösterdi. Sezonu 16. Sırada tamamladı.

Markanın en önemli başarısının ise 2021 yılında geldiği söylenebilir. 2020 Sezonu’nu 3. Sırada tamamlayan Max Verstappen, geçtiğimiz sezonu Hamilton’un önünde son yarışta bitirmeyi başardı. Çekişmeli ve heyecanlı bir yarış sonunda geriden gelerek kazanan Max Verstappen, önümüzdeki senelerde de iddialı olacağını gösterdi.

Honda

Honda, Formula 1’in en köklü markalarından biri olsa da zaman zaman pistlerden uzak kaldı. Kendi markası ile yarışmasının dışında birçok markanın motor tedarikçi olarak da F1’in önde gelen otomotiv devlerinden biri olmayı başardı.

Kendi adı ile ilk yarışına 1964 yılında çıktı. 64 senesinden sonra 4 yıl boyunca kendi markası ile Formula yarışlarında boy gösteren Honda, istediği sonuçları bir türlü alamadı. Aslında 1965’te kazanmasına rağmen, yaklaşık 20 yıl boyunca organizasyonun dışında kaldı.

Sonrasında 1983 yılında markanın da büyümesi ile yeniden Formula sahnesinde yer aldı. Ancak bu kez marka adı ile yarışmak yerine motor tedarikçisi oldu. Motor tedarikçisi olarak 1992 yılına kadar devam eden Honda, geçen bu zaman diliminde Williams  ile 2, McLaren ile 4 olmak üzere toplam 6 kez zafere ulaştı.

Sonrasında 2000 yılında geri döndü. Sonrasında 2 sene boyunca (2007-2008) arasında yine kendi markası ile yarışsa da beklenen başarı yine gelmedi. Son üç sezonda ise RedBull ile çalışan Honda, motor tedarikçisi olarak 1 kez mutlu sona ulaştı.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Öne Çıkan Formula 1 Markaları