Saçların Erken Dökülmesini Önlemek İçin Öneriler

Saçların erken dökülmesini önlemek bazı zararlı uygulamalardan vazgeçilmesi halinde kolaydır. Genç yaşlarda pek önemsenmese de sonraki yıllarda sorun yaşamamak için bu tür bakımların yapılmasında büyük fayda var. Özellikle ailede saçların erken dökülmesi gibi problemler varsa bu yöntemler ile sağlıklı ve gür saçlara sahip olunabilir.

Saçların bakımlı ve güçlü olması için yapılması gerekenler kadar yapılmaması gerekenler de önemlidir. Bunlar ilki saç şekillendiricilerdir. Erkeklerin büyük bir çoğunluğu saçlarını şekillendirmek için wax veya saç spreyi kullanır. Buna ek olarak saç jölesi kullananların sayısı da az değildir. Her ürün belli markaların belli özelliklerini taşır. Mat, parlak, ıslak, kuru, sert veya hafif gibi pek çok seçenek vardır. Bunlardan hangisi kullanılırsa kullanılsın saça sürüldükten sonra en fazla 24 saat içinde temizlenmelidir. Her ne kadar pahalı ve kaliteli olursa olsun, bu tür ürünler belli zaman saçta durduğunda zayıflamasına neden olur. Saç dökülmelerinin büyük bir bölümü bu tür ürünlerin kullanımına bağlıdır. Bu nedenle saçınıza şekillendirici sürdükten sonra uyumadan önce mutlaka yıkamanız gerekir.

Saçların Erken Dökülmemesi İçin Doğru Saç Şekillendiriciler

Saç Bakımı

Saç şekillendirici konusunda diğer bir önemli etken ise kullanılan ürünün kalitesidir. Piyasada 10 liradan 200 liraya kadar pek çok markanın saç şekillendirici ürünü vardır. Bunlar arasında fark sadece marka değil aynı zamanda kalitedir. Saçları en az yıpratan ve saça zarar verecek maddeleri en az bulunduran şekillendiriciler her zaman ilk tercih edilen markalar olmalıdır. Fiyat konusunda daha pahalı olsa da saçların kısa vadede dökülmesinden daha iyidir.

Saç şekillendirici kullanırken yapılan yanlışlardan biri de saça sürdükten sonra fön makinesi ya da maşa ile şekilde vermektir. Bu tür ürünler içlerinde belli kimyasallar içerir. Saçın formunu koruması için kullanılan bu maddeler yüksek ısı da saçların yanmasına neden olur. Ayrıca saça sürüldükten sonra yüksek ısı vermek, saç köklerine de zarar verir. Bu da saçların uzarken zayıf çıkmasına; dolayısı ile kopmasına neden olur. Fön ile şekilde verdikten sonra yeteri kadar şekillendirici kullanmak, saçlara zarar vermemek için uygulanması gereken yöntemdir.

Saçları Doğru Şekilde Taramak

Saçları doğru şekilde taramak da erken dökülmelerin önüne geçer. Günlük belli bir miktar saç telinin kopması normalidir. Gün için, yastıktan, kıyafetlerde birkaç saç telinini olması saçların döküldüğü anlamına gelmez. Ancak bunun sayısının artması bir problemdir. Özellikle saçları geriye doğru taramak sık yapılan yanlışlar biridir. Saçları geriye doğru taramak, saç tellerinin kökünden kopmasına yol açar. Bu da bir süre sonra kopan yerden saç çıkmamasına neden olur. Bu nedenle saçları geriye doğru, zorlayarak taramak yerine elinizde şekil vermek daha doğrudur.

Doğru Berber Seçimi Yapılmalı

Erkek berberleri hakkında yapılan yorumlar berber seçiminde dikkate alınabilir. Ancak en doğru karar o berberde bir kez tıraş olunduktan sonra verilmelidir. Saç kesimini ilk etapta beğenmemek, istediğiniz kesimin yapılmaması önemli faktörlerdir ancak daha da önemli olan saça verilen zarardır. Gereğinden fazla ara makas kullanmak, saçların zarar göreceği şeklide kesim yapmak da saçların sonrasında sağlıksız uzamasına neden olur. Bu nedenle gerektiği yerde berber değiştirmek gerekir.

Her Gün Saçlar Yıkanmaz

Erkek bakımı içinde saçların her gün yıkanması olumlu gibi görünebilir. Ancak bu doğru değildir. Saçların doğru şekilde beslenebilmesi için belli bir süre yıkanmaması gerekir. Yağlanan saç, daha güçlü ve gür şekilde uzamaya devam eder. Aynı zamanda saç kökleri de bu yağdan beslenir. Bu nedenle her gün saçınızı yıkamak yerine birkaç gün beklemek daha faydalı olacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Saçların Erken Dökülmesini Önlemek İçin Öneriler