Sakal Gürleştirme için Ne Yapılmalı?

Sakal Gürleştirme için Ne Yapılmalı?

Bilindiği gibi sakal erkeklerin makyajıdır. Tarz sahibi olmak, yakışan bir model ile daha estetik görünmek için sakal bırakılır. Tabii ki bazı dönemlerde sakal başa dert de olabilir. Özellikle iş yerinde düzenli tıraş olunması gerekiyorsa, her sabah erkenden uyanıp tıraş olmak eziyet haline gelebilir. Diğer bir taraftan ise askerlik için de aynı durum söz konusudur. Yani kısacası artısı olduğu gibi zaman zaman eksi tarafları da olabilir.

Bazıları bu nedenler ile sakaldan şikayet ederken bazı erkekler ise sakal çıkmamasından yakınır. Bu çoğunlukla genetik sebeplere dayanır. Liseye başladığı andan itibaren her gün tıraş olan da vardır; lise hayatını 3-4 jilet ile geçiren ya da hiç kullanmayan erkekler de vardır.

sakal
sakal

Sakal çıkmayan erkekler ya da çıksa bile yeteri kadar gür olmayan kişiler için uygulanabilecek yöntemler vardır. Ancak belirttiğimiz gibi sakalda genetik faktörler son derece önemlidir. Yazıda paylaşacağımız yöntemler, sakalı gürleştirmeye yarayan, daha sık ve doğru uzamasını sağlayacak uygulamalardır.

Bunun dışında sakalın doğru uzamaması ya da gür çıkmamasının nedenlerinden biri de küçük yaşlarda yapılan yanlış tıraşlardır. Bilgi sahibi olmadan bir hevesle uzayan birkaç kılın kesilmesi ileride bu tür problemlere yol açabilir. Özellikle ergenlik çağında olan kişilerin tıraş olması gerekiyorsa dikkatli davranması sonraki yıllarda problem yaşamaması için gereklidir. Yapılan en büyük yanlışlardan biri sakalın tersine tıraş etmektedir. Mümkün olduğunda sakalı uzadığı yöne doğru kesmek, sonrasında köklerin doğru şekilde ve gür biçimde uzaması için önemlidir.

Sakal Gürleştirme Yöntemleri

sakal gürleştirme
sakal gürleştirme

Bir şehir efsanesi “jilet ile tıraş olursan sakalın daha çok çıkar” sözüdür. Bunu küçük yaşlarda duymayan neredeyse yoktur. Üstelik sadece sakal için değil ense tıraşında da aynı cümleler duyulur. Bu bir bakıma yanlış değildir. Tam olarak kastedilen durumu birebir yansıtmasa da düzenli ve doğru tıraş olmak sakalı daha gür ve doğru çıkmasını sağlar.

Ancak küçük yaşlarda olan kişiler tıraş konusuna yeterince önem göstermeyebilir. Bu nedenle tıraş makinesi ya da jilet kullanımı ile ilgili büyüklerin vereceği tavsiyeler son derece önemlidir.

Kaliteli Jilet veya Makine Kullanımı

Kaliteli jilet veya makine kullanımı da sakalların gürleşmesini en azından doğru uzamasını sağlar. Derinizi komple kaldıran, neredeyse yüzünüzün tamamını alan jiletler yerine daha kaliteli, yüzünüzün şeklini alacak markaları tercih edin.

Kalitesiz jilet ve makineler kıl köklerini olumsuz etkileyeceği için sakalın çıkışını etkiler. Bu nedenle biraz daha fazla para verip, son dönemde üretilen jilet ve makinelerin alınması ciddi fayda sağlar.

Bakım Yapmayı İhmal Etmeyin

Sakalları gürleştirmede uygulanacak diğer bir yöntem de bakımlarının yapılmasıdır. “Zaten az çıkıyor bir de bakım mı yapacağım” diye düşünmeden doğal yağlar kullanarak kısa sürede ciddi verim alabilirsiniz.

Bunun yaparken sakallarınızın temiz olduğuna emin olun. Bakım ürünlerini kullanmadan önce yüzünü ve sakallarınızı iyice yıkayın. Ardından bakım kremlerini sürebilirsiniz. Bunu yaparken düzenli şekilde kullanmaya devam edin. Doğal yağın etkisi kök üzerine olacağından kısa sürede etki alınmayabilir. Bırakıldığında ise yeniden başlangıç aşamasına dönülür. Bu nedenle sabırlı bir şekilde ürünleri kullanın.

Kan Dolaşımı

Üzerinde fazla durulmasa da kan dolaşımı da sakalların gür çıkmasını engeller. Aynı durum saçlar için de geçerlidir. Kıl köklerinin beslenmesinde kan dolaşımının etkisi büyüktür. Bu nedenle seyrek çıkan bölgelere belirli aralıklar ile masaj yapmak gerekir. Bunun için üretilen özel fırçalar da vardır. Hem saçınızda hem de sakalınızda bunları kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sakal Gürleştirme için Ne Yapılmalı?