Yüksek FPS Nasıl Alınır FPS Arttırma Yöntemleri

Yüksek FPS nasıl alınır, oyun performansı nasıl yükseltilir… Bunları bilmek FPS oyuncuları için oldukça önemli. Özellikle iyi bir işlemci ve ekran kartı yoksa aradaki farkı kapatmak oyunda gösterilecek başarıyı doğrudan etkiler. Yapılan araştırmalara göre düşük FPS ile oynamaya alışan bir kişinin, yüksek FPS’e geçtiğinde çok daha başarılı olduğunu gösterdi. Birçok profesyonel oyuncu da, oyun içi akıcılığı kaybetmemek adına bilgisayar donanımları yeterli olsa bile FPS’i etkilemeyecek değerler ile oynar.

Yüksek FPS almak için iyi bir işlemci ve ekran kartına sahip değilseniz, bazı ayarlamalar yaparak yüksek değerler ile oynayabilirsiniz. Bunun için hem bilgisayarda hem de oynadığınız oyununun grafik ayarlarında değişiklikler yapmanız yeterli.

Bu işlemleri yaparken tabii ki görüntü kalitesinden ödün verilecek. Ancak oyunda daha başarılı olmak, kendinizi geliştirmek daha mümkün olacağı için bazı görsel özellikleri kaybetmek çok da büyük sorun olmayacaktır.

Yüksek FPS Neden Önemli?

Yüksek FPS

Görselden de görüldüğü gibi düşük FPS’de oynamak aslında oyun kalitesinden ziyade bir yanılgıya neden olur. Bu da doğal olarak performansı etkiler. “Sıktım adam ölmedi” cümlesi genelde bu tür düşüşlerden kaynaklanır.

Bazı bilgisayarlarda FPS sürekli düşük kalmaz. Ancak anlık olarak, ekran kartına veya işlemciye yük bindiği anlarda değer kaybı olabilir. Özellikle yüksek grafik değerlerinde oynuyorsanız ve donanımınız bunun için yeterli değilse anlık olarak FPS düşer.

Görseldeki gibi düşük FPS’de sizin gördüğünüz hareketli nesnelerin bir bölümü aslında yanılsamadır. Gölge olarak görselde yer alan kısım hala görünmeye devam ettiği için siz oraya ateş etseniz bile ıskalamış olursunuz. Ancak yüksek FPS’de ise bu tür bir gölge olmadığı için hareketli nesneleri rahatlıkla görebilirsiniz.

FPS ile birlikte ekranların Hz sayısı da önemli. Örnek olarak 240 FPS aldığınız bir oyunda ekranınız 144 Hz destekliyorsa tam olarak FPS karlışılığını alamazsınız. Bu nedenle bilgisayarınızın donanımını iyileştirirken ekranınızı da o oranda yenilemeyi unutmayın. Akıcı bir oyun için en azından 144 Hz ekran gereklidir.

Yüksek FPS Almak

Yüksek FPS için ilk olarak bilgisayar ayarları yapılmalı. Arka planda çalışan tüm uygulamalar kapatılarak oyunlara girildiğinde FPS’de artış olur. Bunun için Görev Yönetici sekmesini kullanabilirsiniz. Günümüzde bazı Mouse uygulamalarında FPS arttırmak için özel app’ler vardır. Buradan oyunlar çalıştırıldığında app, arka plandaki bütün uygulamaları kapatır.

Ekran Kartı Güncelleştirmeleri Önemli

Yüksek FPS almak için yapılacak diğer bir işlem de bilgisayarı sürekli güncel tutmak olmalı. Ekran kartı güncellemeleri aksatılmadan yapıldığında FPS düşüşü görülmez. Ekran kartlarını güncellemek değerleri yükseltmez ancak düşmesini önler. Aynı şekilde Windows güncellemeleri de uzun süre yapılmadığında FPS üzerine olumsuz etki eder. Tüm bunları yaşamamak için ayda bir ekran kartı ve Windows’u kontrol ederek güncellemeleri yapmak gerekir.

Oyun İçi Grafikleri Düşürün

Oyun içi grafikleri düşürmek de yüksek FPS almak için yapılacak işlemlerden biridir. Anlık FPS düşüşlerinin nedenlerinden biri efekt, ışıklandırma, örtüşme gibi ayarların yüksek seviyelerde olmasıdır. Bunu en düşük seviyelere çekmek FPS üzerinde önemli bir artış olmasını sağlar. Takılmalar azalmış olur. Anlık yaşanan düşüşler, grafik ayarlarının düşürülmesi ile ortadan kalkar.

Yapılması gereken diğer bir ayar da ekran kartı üzerinedir. Ekran kartı ayarlarına giderek oynadığınız oyunun grafik ayarlarını yine kaliteye değil, performansa göre düzenlemeniz gerekir.

Tüm bunları yapmanıza rağmen hala yüksek FPS alamıyorsanız aldığınız değerleri ortalama bir seviyeye sabitlemek daha akıcı bir oyun deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yüksek FPS Nasıl Alınır FPS Arttırma Yöntemleri